Terapia vysoko výkonným laserom

Jeden z nejmodernejších oborov fyzioterapie - vysokovýkonná laserová terapia - používa laserové žiarenie na liečebné účely. Túto metódu uznávajú odborníci vďaka jej mimoriadnej účinnosti v terapii  intenzívnej a akútnej bolesti.
Laserové žiarenie má konštantnú vlnovú dĺžku, pri ktorej svetlo kmitá v jednej fáze. Zväzok lúčov je úzky, nerozptyľuje sa a je priestorovo orientované. Vďaka týmto vlastnostiam má lúč vysokú energiu. Vysokovýkonné lasery majú výkon nad 500mW. Tieto lasery generujú krátkotrvajúce impulzy s veľmi vysokou intenzitou, ktorá umožňuje prienik do hlbších vrstiev tkaniva bez jeho poškodenia. Pri aplikácii sa aktivujú fibroblasty, čo napomáha k obnovovaniu spojivového tkaniva. Taktiež dochádza k lokálnej vazodilatácii, zlepšuje sa prietok krvi tkanivami a tiež mikrocirkulácia. Znížením viskozity intracelulárnej tekutiny sa zlepšuje pružnosť tkaniva a remodelácia kolagénu. Aktivujú sa protizápalové procesy potrebné na zvládnutie zápalu.
Táto terapia sa odporúča pri chronických úponových bolestiach: skokanské koleno, bolesť achilovej šľachy, zápaly šliach, burzitídy, syndróm zamrznutého ramena, syndróm karpálneho tunela, chronické bolesti chrbta, artrózy, či rôzne degeneratívne ochorenia a poúrazové stavy.